Kontiki 2009 Results       

THE RAFT

National Dress
Position Team
1 1st Naruna & Constantia
2 1st Factreton
1st Bergvliet
1st Bothasig
1st Durbanville/Kraaifontein
2nd Kenridge Air Scouts
   

 

Tender Race

Position Team
1 1st Bergvliet
2 2nd Bergvliet
3 1st Naruna & Constantia
   

Raft Race

Position Team
1 DID NOT TAKE PLACE
2  
3  
     

John Stratton Trophy (for meal cooked on raft)

Position Team
1

2nd Bergvliet

94
2

1st Durbanville

85
3

Cape Peninsula Rangers

82
4

1st Naruna & Constantia

80
5

1st Wetton Boys

76
6

1st Fish Hoek

74
7

1st Bothasig

71
8

Rhodes Rangers

69
8

1st Durbanville/Kraaifontein

69
9

1st Blaauwberg

67
10

1st Bergvliet

65
10

1st Gordons Bay

65
11

1st Table View Guides

61
12

2nd Plumstead

58
12

1st Fish Hoek Guides

58
13

1st Factreton

57
14

1st Wetton Girls

54
14

1st Plumstead

54
14

1st Meadowridge

54
15

2nd Hout Bay

51
16

2nd Kenridge Air Scouts

45
17

1st Monte Vista Guides

41
18

1st Thorn-Ruy

35
     
     
     
     
     

Safmarine Trophy (for Spare Time Activities)

Position Team
1

1st Bergvliet

100
2

1st Fish Hoek

96
3

Cape Peninsula Rangers

92
4

1st Durbanville

84
5

1st Naruna & Constantia

83
5

1st Gordons Bay

83
6

1st Durbanville/Kraaifontein

82
7

1st Bothasig

80
8

2nd Bergvliet

79
9

Rhodes Rangers

79
10

1st Thorn-Ruy

74
10

2nd Kenridge Air Scouts

74
11

1st Wetton Boys

65
11

1st Monte Vista Guides

65
12

2nd Plumstead

62
12

1st Blaauwberg

62
13

1st Fish Hoek Guides

61
13

1st Meadowridge

61
14

2nd Hout Bay

54
15

1st Plumstead

51
16 1st Wetton Girls 50
17

1st Factreton

42
18

1st Table View Guides

18
     
     
     
     
 

 

 

D B McEwan Shield (for Raft Construction)

Position

Team

Points
1

1st Bergvliet

315
2

1st Naruna & Constantia

308
3

2nd Plumstead

302
3

Cape Peninsula Rangers

302
4

2nd Hout Bay

301
5

1st Bothasig

297
6

1st Fish Hoek Guides

295
6

1st Meadowriddge

295
7

1st Factreton

294
8

1st Fish Hoek

290
9

1st Thorn-Ruy

288
9

1st Durbanville

288
10

2nd Kenridge Air Scouts

284
11

1st Wetton Boys

281
12

1st Gordons Bay

280
13

1st Monte Vista Guides

278
14

Rhodes Rangers

276
15

1st Blaauwberg

275
16

2nd Bergvliet

263
17

1st Table View Guides

252
17

1st Plumstead

252
18

1st Durbanville/Kraaifontein

235
19

1st Wetton Girls

231
     
     
     
     
     

Neville Coxon Trophy (Overall Competition Winner)

Position

Team

Points
1

1st Bergvliet

588
2

Cape Peninsula Rangers

581
3

1st Naruna & Constantia

568
4

1st Bothasig

554
5

1st Fish Hoek

542
6

1st Durbanville

537
7

2nd Bergvliet

526
8

1st Wetton Boys

521
9

Rhodes Rangers

520
9

1st Gordons Bay

520
10

1st Fish Hoek Guides

517
11

2nd Plumstead

514
12

1st Meadowridge

510
12

2nd Kenridge Air Scouts

510
13

2nd Hout Bay

497
14

1st Factreton

496
15

1st Thorn-Ruy

495
16

1st Blaauwberg

486
17

1st Monte Vista Guides

472
18

1st Durbanville/Kraaifontein

470
19

1st Plumstead

446
20

1st Table View Guides

440
21

1st Wetton Girls

410
     
     
     
     
     
     
 
     
THE FRINGE

Cross-Country

Junior Boy   Robert McKinley - 1st Durbanville
Junior Girl   Sisipho Sorowa - 1st Fish Hoek Guides
Senior Boy   Nigel Barrett - 1st Durbanville Kraaifontein
Senior Girl   Jaimee Reid - 2nd Plumstead
Adult   Dave Lorimer - 2nd Kenridge
1   1st Naruna and Constantia
2   1st Bergvliet 
3   1st Factreton
   

Kneeboard Relay

1   1st Bergvliet
2   2nd Plumstead
3   1st Fish Hoek Guides
   

Tug-O-War

1   1st Bergvliet
2   1st Bothasig
3   1st Naruna and Constantia
   

Volleyball

1   1st Naruna and Constantia
2   1st Bergvliet
3   Cape Peninsula Rangers
   

Dolphin Trophy (Overall Fringe Winners)

1   1st Bergvliet
2   1st Bothasig
2   1st Durbanville Kraaifontein
3   1st Naruna and Constantia
 

 

All images and text on this website ęCOPYRIGHT 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004 2005, 2006, 2007, 2008, 2009 - SA Scout Association, Cape Western Area Sea Scouts