Kontiki 2008 Results       

THE RAFT

National Dress
Position Team
1 1st Bergvliet
2 2nd Plumstead
3 Rhodes Rangers

 

Tender Race

Position Team
1 2nd Plumstead
2 1st Bergvliet
3 1st Naruna & Constantia
   

Raft Race

Position Team
1 DID NOT TAKE PLACE
2  
3  
     

John Stratton Trophy (for meal cooked on raft)

Position Team
1

1st Muizenberg

67
2

2nd Hout Bay

64
3

1st Naruna & Constantia

58
4

1st Blaauwberg

56
4

1st Fish Hoek Guides

56
6

Cap Peninsula Rangers

55
7

1st Monte Vista Guides

50
8

Rhodes Rangers

49
8

2nd Plumstead

49
10

2nd Bergvlliet

48
10

1st Plumstead

48
10

2nd Kenridge Air Scouts

48
13

1st Durbanville

47
14

1st Bothasig

46
15

1st Fish Hoek

45
16

1st Bergvliet

43
17

1st Wetton Girls

42
17

1st Factreton

42
19

1st Wetton Boys

41
20

6th Rondebosch

38
21

1st Thorn-Ruy

36
22

1st Athlone

35
22

1st Wynberg

35
24

1st TableView Guides

31
25 1st Durbanville/ Kraaifontein 30
26 1st Steenberg Rangers 18
27 1st Meadowridge 17
     

Safmarine Trophy (for Spare Time Activities)

Position Team
1

2nd Hout Bay

98
2

Rhodes Rangers

91
3

2nd Plumstead

88
4

1st Fish Hoek Guides

85
5

1st Wetton Girls

83
6

2nd Kenridge Air Scouts

82
7

Cape Peninsula Rangers

81
7

1st Durbanville

81
9

1st Bergvliet

80
10

1st Muizenberg

76
11

1st Factreton

74
11

1st Naruna & Constantia

74
11

1st Blaauwberg

74
14

1st Wetton Boys

65
14

1st Monte Vista Guides

65
16

1st Bothasig

63
16

1st Durbanville/ Kraaifontein

63
16

1st Meadowridge

63
19

6th Rondebosch

62
20

2nd Bergvliet

61
21 1st Table View Guides 52
22

1st Plumstead

45
23

1st Athlone

36
23

1st Wynberg

36
25 1st Steenberg Rangers 28
26 1st Fish Hoek 24
27 1st Thorn-Ruy 1
 

 

 

D B McEwan Shield (for Raft Construction)

Position

Team

Points
1

1st Bergvliet

291
2

2nd Plumstead

289
3

1st Factreton

288
4

Cape Peninsula Rangers

286
5

1st Meadowridge

283
6

2nd Hout Bay

281
7

1st Bothasig

276
7

1st Durbanville

276
9

2nd Kenridge Air Scouts

274
10

1st Fish Hoek Guides

273
11

1st Muizenberg

271
12

1st Wetton Girls

267
13

Rhodes Rangers

266
13

1st Naruna & Constantia

266
15

1st Thorn-Ruy

263
16

1st Athlone

258
16

1st Monte Vista Guides

258
18

1st Blaauwberg

254
19

1st Wetton Boys

251
20

1st Durbanville/ Kraaifontein

246
21

2nd Bergvliet

240
22

1st Plumstead

236
23

6th Rondebosch

227
24

1st Wynberg

225
25 1st TableView Guides 216
26 1st Fish Hoek 212
27 1st Steenberg Rangers 188
     

Neville Coxon Trophy (Overall Competition Winner)

Position

Team

Points
1

2nd Hout Bay

515
2

2nd Plumstead

494
3

Cape Peninsula Rangers

492
4

1st Bergvliet

486
5

1st Muizenberg

480
6

1st Fish Hoek Guides

472
7

Rhodes Rangers

471
7

1st Factreton

471
9

1st Durbanville

466
10

1st Naruna & Constantia

462
11

2nd Kenridge Air Scouts

456
12

1st Bothasig

448
12

1st Blaauwberg

448
14

1st Wetton Girls

444
15

1st Monte Vista Guides

428
16

1st Wetton Boys

424
17

1st Meadowridge

421
18

2nd Bergvliet

393
18

1st Durbanville/ Kraaifontein

393
20

1st Plumstead

388
21

1st Athlone

382
22

6th Rondebosch

380
23

1st Thorn-Ruy

356
24

1st TableView Guides

355
25 1st Wynberg 351
26 1st Fish Hoek 331
27 1st Steenberg Rangers 271
     
     
 
     
THE FRINGE

Cross-Country

Junior Boy Ashwyn David (1st Bergvliet)
Junior Girl Caitlyn Davies (1st Muizenberg)
Senior Boy Frederick Wagenvoorde (1st Fish Hoek)
Senior Girl Savanah Lerman (1st Belhar)
Adult Kyle Niddrie (2nd Plumstead)
1 1st Belhar
1 1st Naruna & Constantia
3 1st Ikhwezi
3 1st Durbanville/ Kraaifontein
   

Kneeboard Relay

1 1st Bergvliet
2 1st Durbanville B
3 1st Muizenberg
   

Tug-O-War

1 1st Bothasig
2 1st Durbanville B
3 1st Belhar
   

Volleyball

1 1st Plumstead
2 1st Durbanville B
3 1st Bothasig
   

Dolphin Trophy (Overall Fringe Winners)

1 1st Bothasig
2 1st Naruna & Constantia
2 1st Durbanville B
3 1st Belhar
 

 

All images and text on this website ęCOPYRIGHT 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004 2005, 2006, 2007, 2008, 2009 - SA Scout Association, Cape Western Area Sea Scouts